--> Ugrás a fő tartalomra

Legfrissebb

Vonattal döcögünk Szlovéniába - Útleírás

A peronon toporogtam a 216-os számú Citadella nemzetközi gyorsvonat árnyékában. ‒ Mindjárt jön, perceken belül itt lesz – hazudtam a tőlem pár méterre ácsorgó kalauznak és mellé elővettem a tőlem telhető legelragadóbb mosolyomat. Szerettem volna azt hinni, egy kedves mosoly képes befolyásolni a Budapestről Ljubljanába közlekedő nemzetközi vonat menetrendjét, így pár perccel később indulhatunk el a Déli pályaudvarról.

Elton és John - Anyák napi meglepetés


Ezennel meggyalázom eme szent internetes felületet. A történetet egy szösszenetnyi időre áthelyezem a napfényes Szicíliából egy, a világpolitikában kiemelkedő szerepet játszó helyre, Tiszakécskére. Csak különleges alkalomból merem ezt megtenni. Ma ugyanis, országosan édesanyák napja van. A közösségi oldalakat elárasztják a virágok, bonbonok, szívecskés üdvözlőkártyák, szívszaggató idézetek, anyukás fotók, és mindenki köszönetet mond, ahogy tud. Az én esetemben az én tűzről pattant anyukám megkapta tőlem az egyik kedvenc közös anekdotánkat írott formában. Sokat kacarászott rajta. Hát kacarásszatok ti is J

Ma kimentem anyáért a vasútállomásra. Pontosabban felpattantam a családi biciklire, ami sihederkorában még lila volt. Napjainkra színe kissé kikopott a naptól, kerekei pedig nehezen mozogtak a rozsdától. A hangja pedig elég karcos, akárcsak egy láncdohányosé, aki 50 éve piros Marlboróval indítja a napot.
Anyuka délután felhívott, hogy aznap kifejezetten sok csomaggal jön haza a munkából, ezért jó lenne, ha kimennék elé. Így felpattantam a lila csodára és kitekertem a vasútállomásra. Pár percet még várakoztam a peronon a téli hidegben. Bár a globális felmelegedésnek hála, alig lehetett kevesebb 5-6 foknál. Pár perc késéssel feltűnt a távolban a közeledő szerelvény. A szovjet csoda lámpái egyre nagyobbak és nagyobbak lettek, majd hamarosan csikorogva meg is állt előttem a mozdony. Kinyílott az ajtó, és mellém lépett egyetlen és megismételhetetlen anyukám. Ketten felpakoltunk lila málhás szamarunkra és elkezdtem gurítani a jószágot. Még így lassú tempóban is visító hangokat adott ki. Gyorsan megálltam, hogy egy-kettőt belerúgjak a kétkerekűbe (néha egy kis visszafogott erőszak helyrerakja). De a bicikli még egyhelyben is tovább csipogott. Ez elgondolkodtatott egy cseppet, mire rájöttem, hogy nem a bicikli vinnyog, mindinkább a csomagtartóban lévő táska.

 –Anya, ez a telefonod? Már megint megváltoztattad a csengőhangod?

–Én nem… - Majd huncut vigyort láttam megjelenni a szája sarkában.

A csipogás csak fokozódott és én még mindig nem értettem semmit.

–Anya! Magyarázatot várok!

–Rendben, de ne ijedj meg! A táskámban kiscsibék vannak.

Aki Pusztai Gabriella mellett nő fel, az nem ijed meg holmi kiscsibéktől. Már palotapincsit is hozott haza a hátizsákjában. Húsz éve még az asztalon táncolt és vállig érő fülbevalókat hordott. Egyik nap gondolt egyet és másnap elstoppolt Marokkóig. Emlékszem, gyerekkoromban a kapu előtt vártam minden nap, hogy hazaérjen a munkából. Sokszor jött haza mezítláb a nyári melegben a felelősségteljes múzeumigazgató. Tehát nehezen tud meglepni. Viszont nagyon kíváncsi voltam a történetre, amit így adott elő:

–Hát Ancsi, az úgy kezdődött, hogy kimentem a piacra reggel, ahol találkoztam Tibivel. Megkérdeztem tőle mit árul. Aztán Tibi leemelte a földön heverő kartondobozról a pokrócot, ami alatt ugrándozott vagy tíz kiscsibe. Tudod Ancsi, reggel nagyon hideg volt. Megsajnáltam őket.

–Anya, te hazahoztál 10 csibét?

–Ó, nem, nem! Csak kettőt mentettem meg. Miért te hagytad volna, hogy gonosz emberek megvegyék, felneveljék és megegyék őket?

A lesújtó pillantásommal néztem a szemébe: -Anya, minden vasárnap tyúkhúsleves van ebédre…

–Nagykorukban majd hálásak lesznek!

–És mi a terved velük? Velünk fognak élni?
-A konyhában. Elkerítünk nekik egy kis sarkot. Tápot meg már vettem.

Ki kell jelentenem, hogy a madarakat (elsősorban a papagájokat) igazán haszontalan és idegesítő állatoknak tartom. Bár be kell valljam, első pillantásra a mi csibéink igazán megnyerő és bájos példányoknak tűntek. Az egyiket, amelyik erős, szinte már beteges neon-sárga színű volt Eltonnak, a másik enyhén barna árnyalatút Johnnak neveztem el.

            Eszembe jutott, hogy sokkal tartozom anyának. Egyrészt azért, mert úgy gondolja, bármire képes vagyok és el tudok érni a hosszútávfutó olimpiai aranyérem kivételével. Másrészt egy véres esemény jut ilyenkor az eszembe. Nem feltétlenül a hosszú vajúdásra gondolok a születésemnél, ami három középkategóriás kilencvenes évekbeli horrorfilmet is ötvözött. Pár évvel ezelőtt egy közel annyira brutális estét éltünk át. Anya jó éjt puszit próbált adni lefekvésnél, mikor én viszonzásképpen véletlenül lefejeltem. A pokol kapui megnyíltak és a thermopülai csata ugrott be hirtelen, ahol én vagyok a kegyetlen Xerxész, anya szegény meg vérzik, mint 300 spártai… Másnap kórházba mentünk. Nem elég, hogy világra hozta egyetlen gyermekét, ez a lény néha még vissza is üt.

Így egy fejbólintással nyugtáztam, hogy elfogadom a csirkék jelenlétét és négyesben lassan hazaballagtunk…  


Megjegyzések